Poradnik
Prowadzę działalność gospodarczą. Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką?
Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może ogłosić upadłości konsumenckiej do czasu zakończenia działalności. Fakt prowadzenia działalności gospodarczej nie uniemożliwia zatem wszczęcia postępowania upadłościowego przeznaczonego dla konsumentów po jej zamknięciu, jednak działanie to powinno zostać poprzedzone szczegółową analizą sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą skontaktuj się z nami i doradzimy jakie kroki podjąć, aby ogłosić upadłość konsumencką.
Moja działalność gospodarcza jest zawieszona. Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką?
Nie. W świetle prawa upadłościowego zawieszona działalność gospodarcza jest traktowana na takich samych zasadach jak „aktywna” działalność gospodarcza. Tym samym, w celu ogłoszenia upadłości konsumenckiej konieczne jest zakończenie działalności gospodarczej osoby fizycznej.
Prowadziłem działalność gospodarczą i mam długi powstałe w związku z tą działalnością. Czy w ramach upadłości konsumenckiej możliwe jest umorzenie takich długów?
Tak, w ramach upadłości konsumenckiej możliwe jest umorzenie długów osoby fizycznej powstałych w związku z prowadzoną działalności gospodarczą. Konieczne jest jednak zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej.
Co się stanie z moim majątkiem w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Jestem właścicielem mieszkania, w którym zamieszkuję. Co się z nim stanie w przypadku ogłoszenia upadłości?
Nie posiadam majątku na spłatę moich zobowiązań. Czy to przeszkoda do ogłoszenia upadłości?
Prowadzone są przeciwko mnie postępowania egzekucyjne. Czy to przeszkoda do ogłoszenia upadłości?
Ile kosztuje złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości?
Jestem w związku małżeńskim w ustroju wspólności małżeńskiej. Jaki wpływ będzie miała moja upadłość na mojego współmałżonka?
Wziąłem kredyt razem z inną osobą lub jest on poręczony. Czy wskutek upadłości konsumenckiej zobowiązanie wobec mojego współdłużnika lub poręczyciela wygaśnie?
Czy po sprzedaży mojego majątku przez syndyka całość moich długów zostanie umorzona?
Po zbyciu przez syndyka majątku upadłego niewystarczającego na zaspokojenie wszystkich wierzycieli, Sąd upadłościowy może ustalić plan spłaty, w którym określa dalszą spłatę wierzycieli przez z góry określony okres uwzględniając możliwości zarobkowe upadłego. Po wykonaniu planu spłaty, zobowiązania upadłego zostają umorzone niezależnie od stopnia zaspokojenia wierzycieli. Sąd odmówi umorzenia zobowiązań, jeżeli uzna, że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań. Umorzeniu nie podlegają także konkretne rodzaje zobowiązań, m.in. zobowiązania alimentacyjne, zobowiązania do naprawienia szkody powstałej z przestępstwa, czy też zobowiązania umyślnie nieujawnione w toku postępowania upadłościowego. W ramach analizy sytuacji finansowej dłużnika ocenimy, czy istnieje ryzyko odmowy umorzenia jego zobowiązań.
Zapewniamy
kompleksową obsługę prawną na wszystkich etapach postępowania upadłościowego zaczynając od weryfikacji zdolności upadłościowej a kończąc na całkowitym skasowaniu Twojego zadłużenia.
Powiemy Ci
Bieżący kontakt z dedykowanym do Twojej sprawy prawnikiem wyspecjalizowanym w upadłości konsumenckiej, jak również reprezentację profesjonalnego pełnomocnika przed Sądem upadłościowym.
Doradzimy
w jaki sposób przygotować się do samego postępowania upadłościowego, jak również zaproponujemy rozwiązania zabezpieczające Twoją przyszłość.