Poradnik

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może ogłosić upadłości konsumenckiej do czasu zakończenia działalności. Fakt prowadzenia działalności gospodarczej nie uniemożliwia zatem wszczęcia postępowania upadłościowego przeznaczonego dla konsumentów po jej zamknięciu, jednak działanie to powinno zostać poprzedzone szczegółową analizą sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą skontaktuj się z nami i doradzimy jakie kroki podjąć, aby ogłosić upadłość konsumencką.

Nie. W świetle prawa upadłościowego zawieszona działalność gospodarcza jest traktowana na takich samych zasadach jak „aktywna” działalność gospodarcza. Tym samym, w celu ogłoszenia upadłości konsumenckiej konieczne jest zakończenie działalności gospodarczej osoby fizycznej.

Tak, w ramach upadłości konsumenckiej możliwe jest umorzenie długów osoby fizycznej powstałych w związku z prowadzoną działalności gospodarczą. Konieczne jest jednak zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej.

W toku postępowania upadłościowego majątek upadłego zostaje zbyty przez syndyka na poczet długów upadłej osoby fizycznej.
 
Mieszkanie upadłego stanowi istotny składnik jego majątku, a w konsekwencji będzie podlegało zbyciu przez syndyka na poczet jego długów. Na wniosek upadłego, z sumy uzyskanej ze sprzedaży mieszkania Sąd upadłościowy może jednak przekazać upadłemu odpowiednią kwotę na wynajem mieszkania na okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.
 
Nie, nie jest to przeszkoda do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. W przypadku niezaspokojenia długów z majątku upadłego, po wykonaniu ewentualnego planu spłaty, Sąd upadłościowy może umorzyć zobowiązania upadłego niezależnie od stopnia zaspokojenia wierzycieli upadłego. Umorzenie zobowiązania uzależnione jest od oceny sądu odnośnie zawinienia upadłego przy doprowadzeniu do swojej niewypłacalności.
 
Nie, postępowania egzekucyjne nie stanowią przeszkody do ogłoszenia upadłości. Co więcej, w przypadku prawomocnego ogłoszenia upadłości, wszelkie postępowania egzekucyjne prowadzone przeciwko upadłemu zostaną z mocy prawa umorzone.
 
Opłata od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi 30,00 zł.
 
W chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej jednego z małżonków pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Dotychczasowy majątek wspólny małżeństwa wchodzi w skład masy upadłości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ogłoszenia upadłości konsumenckiej drugiego małżonka.
 

Po zbyciu przez syndyka majątku upadłego niewystarczającego na zaspokojenie wszystkich wierzycieli, Sąd upadłościowy może ustalić plan spłaty, w którym określa dalszą spłatę wierzycieli przez z góry określony okres uwzględniając możliwości zarobkowe upadłego. Po wykonaniu planu spłaty, zobowiązania upadłego zostają umorzone niezależnie od stopnia zaspokojenia wierzycieli. Sąd odmówi umorzenia zobowiązań, jeżeli uzna, że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań. Umorzeniu nie podlegają także konkretne rodzaje zobowiązań, m.in. zobowiązania alimentacyjne, zobowiązania do naprawienia szkody powstałej z przestępstwa, czy też zobowiązania umyślnie nieujawnione w toku postępowania upadłościowego. W ramach analizy sytuacji finansowej dłużnika ocenimy, czy istnieje ryzyko odmowy umorzenia jego zobowiązań.

Zapewniamy

kompleksową obsługę prawną na wszystkich etapach postępowania upadłościowego zaczynając od weryfikacji zdolności upadłościowej a kończąc na całkowitym skasowaniu Twojego zadłużenia.

Powiemy Ci

Bieżący kontakt z dedykowanym do Twojej sprawy prawnikiem wyspecjalizowanym w upadłości konsumenckiej, jak również reprezentację profesjonalnego pełnomocnika przed Sądem upadłościowym.

Doradzimy

w jaki sposób przygotować się do samego postępowania upadłościowego, jak również zaproponujemy rozwiązania zabezpieczające Twoją przyszłość.